facebook tracking

Boendestödjare till Solängens träningsboende & Rapsängens serviceboende

Vår vision är att göra världen lite bättre, en människa i taget. Utifrån styrkor, intressen och drömmar jobbar vi för att våra ungdomar ska leva ett så gott liv som möjligt och växa som individer!
Scroll to content

Nu söker vi på Solängen & Rapsängen i Hammenhög boendestödjare för våra LSS-boende.

Vi erbjuder utbildning och flera förmåner. Sök tjänsten senast 31 Augusti, 2020.  Inom Nytida är vi i ständig utveckling. Hos oss kan du växa som person samtidigt som du gör skillnad för andra. Vår kultur genomsyras av våra värderingar – respekt, ansvar, enkelhet och kunskap.  

  Det här får du hos oss: 

  • Kompetensutveckling via vår egen utbildningsorganisation Lära
  • Förmånsportal med rabatter och förmåner
  • Ledarskapsutbildade chefer nära dig
  • En gemensam pedagogik för att ge den bästa omsorgen och stödet till våra ungdomar.
  • Karriär- och utvecklingsmöjligheter 
  • Kollektivavtal 

Ditt uppdrag I rollen som boendestödjare utgår du från våra boendes individuella behov och önskemål och ger stöd i det dagliga livet utifrån ett pedagogiskt förhållningssätt. Tillsammans med övriga medarbetare arbetar du med målet att göra dagen meningsfull och innehållsrik. Du stödjer och vägleder med bland annat personlig omvårdnad, måltider, medicinhantering, städning, samhällskontakter och kommunikation. En viktig del i arbetet är att stimulera och motivera den boende till att utveckla sina förmågor och att skapa möjligheter till en aktiv och meningsfull fritid.

I dina uppgifter ingår även att dokumentera och planera utifrån genomförandeplaner och gällande lagstiftning.

 

Om Solängens träningsboende

Solängens träningsboende är ett LSS-boende som vänder sig till ungdomar som är 15-21 år med diagnos inom autismspektrum. Vi har boende med kombinerad skolgång i samarbete med närliggande grund- och gymnasieskolor. I en tydlig miljö som ungdomarna har lätt att hantera, och känner sig hemma i ger vi dem specialanpassat stöd för att kunna leva ett så självständigt liv som möjligt. Boendet är bemannat dygnet runt, året om, för att alla ska känna sig trygga.

https://nytida.se/verksamheter/solangsskolan-i-hammenhog/ 

Om Rapsängens serviceboende

Rapsängens LSS-serviceboende vänder sig till vuxna med autismspektrumtillstånd och/eller utvecklingsstörning.

Omgiven av en tydlig miljö, där de boende känner sig trygga, får de stöd att bli allt mer självständiga i vardagslivet. Boendet är bemannat dygnet runt, året om, för att alla ska känna sig trygga.

https://nytida.se/verksamheter/rapsangen/

 

På Solängen & Rapsängen arbetar vi efter en gemensam pedagogisk plattform som bygger på varje boendes behov, styrkor, intressen och drömmar. Vi arbetar med tydliggörande pedagogik och ett lågaffektivt bemötande.

Du kommer arbeta med engagerade medarbetare, med god gemenskap, möjlighet att påverka och närvarande chefer som deltar i det dagliga arbetet. Våra medarbetare får kompetensutveckling via vår utbildningsenhet LÄRA. Vi har kollektivavtal med tjänstepension och erbjuder förmåner såsom friskvård och skobidrag. Vi eftersträvar en jämn könsfördelning och ser mångfald som en styrka.

Din erfarenhet och kunskap Vi ser att du som söker dig till oss 

 • har en positiv grundsyn och ett starkt engagemang för människor 

 • är ansvarskännande och har en personlig mognad 

 • trivs med att jobba i team och delar med dig av dina kunskaper och erfarenheter till dina kollegor och ser som självklart att bidra till ett positivt arbetsklimat. 

 •  Du har lägst gymnasieutbildning inom vård och omsorg eller annan likvärdig utbildning. Det är meriterande om du har erfarenhet av arbete med målgruppen. 

 • Du har god datorvana samt erfarenhet av dokumentation. 

 • Goda kunskaper i svenska språket i både tal och skrift är ett krav.

 • Körkort B är ett krav.

 • Vi ser gärna att du är trygg med att jobba vaken natt. 

Om du har rätt egenskaper, ger vi dig stöd och möjlighet att växa.  


Övrigt

Antal tjänster: timanställningar med chans till tillsvidare anställning.

Lön: Vi tillämpar individuell lönesättning enligt kollektivavtal.  

Tillträdesdag: omgående Sista ansökningsdag: 31 augusti 2020

För mer information kontakta: 

Johanna Öman, gruppchef, 0735-35 55 72 Johanna.Oman@nytida.se

Eva-Marie Diurhuus-Gundersen, verksamhetschef 0725847089 Eva-Marie.diurhuusgundersen@nytida.se

Ansökan Välkommen att ansöka via knappen ”Skicka ansökan” nedan. Vänta inte med att ansöka då vi gör löpande intervjuer och anställningar. 

Vill du läsa mer om hur det är att jobba inom Nytida klicka här. Nytida ger stöd till barn, unga och vuxna för hela livets behov inom funktionsnedsättning och psykosocial problematik. Vi erbjuder boende, daglig verksamhet, stöd till individ och familj samt skola på cirka 400 enheter runt om i landet. Vi ska vara kvalitetsledande i allt vi gör och vår vision är att göra världen lite bättre, en människa i taget. Våra medarbetare arbetar med varje persons livskvalitet och trygghet i fokus. Nytida ingår i företagsgruppen Ambea. www.nytida.se

 

 

 

Svarar vanligtvis inom en dag

Känner du några som skulle passa ännu bättre? Berätta det för dem.

Välkommen till Vår värld

Vår värld sammanfattar den värdegrund som Nytida arbetar utifrån. Där ingår bland annat vår vision som lyder ”Vi gör världen lite bättre, en människa i taget" samt våra värderingar: respekt, enkelhet, ansvar och kunskap. 

Läs mer om hur vi arbetar med vision och värderingar.

Jobbar du redan på Nytida?

Var med i rekryteringen och hitta din nästa kollega!

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor