facebook tracking

Kock till Järva VIP skola- världens viktigaste jobb

 ”Vi gör världen lite bättre, en människa i taget”

Vi söker dig som vill vara med och utveckla Nytida tillsammans med oss! Vi ger stöd till barn, unga och vuxna för hela livets behov inom funktionsnedsättning och psykosocial problematik. Nytida finns i hela Sverige. Att jobba hos oss innebär många möjligheter, ett stort ansvar och inte minst en glädje över att se människor trivas och växa. Vår vision är att göra världen lite bättre, en människa i taget. I det dagliga arbetet betyder det att varje enskild person i alla våra verksamheter ska leva ett så gott liv som möjligt och bemötas med respekt. Vi har en företagskultur som präglas av våra värderingar: respekt, ansvar, kunskap och enkelhet. De som arbetar hos oss delar dessa värderingar och bidrar aktivt till att hålla dem levande.

Kock till Järva VIP förskola, grundsärskola och gymnasiesärskola.

Järva VIP är en liten skola i Sollentuna, norr om Stockholm, med fantastisk natur runt hörnet. Skolan, som är en förskola, grundsärskola och gymnasiesärskola, vänder sig till barn och ungdomar med autismspektrumdiagnos och intellektuell funktionsnedsättning. 

Så här har några ur personalen beskrivit arbetet på Järva VIP:

"Fantastisk gemenskap där alla får vara med och påverka"

"En får så mycket kärlek på jobbet"

"Det är ett aktivt jobb där vi får vara ute mycket. Ingen dag är den andra lik"

Ditt uppdrag

Som kock på Järva VIP är du en central punkt och fyller en mycket viktig roll.

Du får själv vara med och påverka och utveckla måltiderna för elever och medarbetare. Du ansvarar för att planera och laga lunch till cirka 100 personer per dag. Många av våra elever har specialkost och som kock hos är du ansvarig för att tillgodose detta och arbeta för att eleverna får en så varierad och näringsriktig kost som möjligt.

I dina arbetsuppgifter ingår utöver menyplanering och tillagning även matbeställningar, ta emot och sortera matvaror vid leverans, rengöra köksredskap, egenkontroll samt diskning.

Du sitter med i skolans matråd och har ett nära samarbete med såväl medarbetarna i klass som skolans elevhälsoteam och skolledning.  

Tjänstgöringsgrad: 100%. 

Dina kvalifikationer

Vi söker dig som med stort engagemang brinner för kosthållning och matlagning. Du har adekvat kockutbildning med stor erfarenhet av att arbeta i storkök. Arbete från skolans värld är meriterande.

Du har rätt kunskaper inom egenkontroll enligt HACCP samt erfarenhet och kunskap om specialkost.

Som person är du lösningsfokuserad, har en positiv grundsyn samt är prestigelös, stresstålig och flexibel. Du har stor servicekänsla och sätter våra elever i första rummet. Då arbetet stundtals är fysiskt tungt krävs att du är av god fysik. Då det är mycket specialkost är det viktigt att du är en välstrukturerad och organiserad person.

Goda kunskaper i svenska och god datorvana är ett krav.  

Vi erbjuder

Vi erbjuder en arbetsplats med glada, engagerade medarbetare, en god gemenskap, möjlighet att påverka samt närvarande chefer.

Vi satsar mycket på kompetensutveckling för all personal på skolan.

Vi har kollektivavtal med tjänstepension och erbjuder förmåner som exempelvis friskvårdsbidrag.

Köket på Järva VIP är helt nybyggt så din arbetsplats är i toppskick. 

Övrigt

Anställningsform: Tillsvidare med 6 månaders provanställning

Lön: Vi tillämpar individuell lönesättning

Tillträdesdag: Enligt överenskommelse

Sista ansökningsdag: 2019-05-31

För mer information kontakta: Biträdande rektor Carin Möller, carin.moller@nytida.se

Skicka ansökan
Svarar vanligtvis inom 3 dagar

Eller vet du någon som skulle passa ännu bättre? Berätta för dem.

Några av dina kollegor

Välkommen till vår värld

Vår värld sammanfattar den värdegrund som Nytida arbetar utifrån. Där ingår bland annat vår vision som lyder ”Vi gör världen lite bättre, en människa i taget" samt våra värderingar: respekt, enkelhet, ansvar och kunskap. 

Läs mer om hur vi arbetar med vision och värderingar.

Jobbar du redan på Nytida?

Var med i rekryteringen och hitta din nästa kollega!

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor